Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.

Odporová pila na řezání EPP
Publikováno: Čtvrtek, 05.04. 2007 - 12:25:43
Téma: Dílna


Vážení modeláři, dovoluji si Vám předestavit svoji verzi jednoduchého, ale užitečného nástroje na řezání EPP a jemu podobných materiálů.Vážení modeláři - příznivci létajících kuliček, houboletů, rychlokvašek, zkrátka modelů z EPP, XPP a jiných PP - Přátelé.

    Mnozí z Vás létají s modely z EPP, které se dají zakoupit v modelářských prodejnách  za menší, či větší peníz, dle složitosti. Provozování leteckého modelářství sebou nese riziko, že dříve či později bacíte s modelem o zem a vzniklou škodu už nespraví všemocný Purex. Nezbývá tedy, než si potřebný náhradní díl vyrobit.

    Anebo jste - stejně jako já - uposlechli výzvy svého modelářského ega a svůj model od základu postavit.

    Zde na fóru jsem našel dotaz, jak řezat EPP.
Tak tedy: EPP, nebo jemu podobný materiál jako extrudovaný polystyren se dá snadno opracovávat pomocí horkého napnutého drátu. Našel jsem několik návodů a odkazů, jak sestrojit zařízení na opracování těchto materiálů, fungujícího na principu Ohmova zákona a protože jsem nabyl přesvědčení, že by tato "pila" neměla chybět v dílně každého modeláře - tedy i mé - pustil jsem se do stavby.

   Na stavbu "pily" jsem použil dva dřevěné hranolky o délce 95 cm, ocelový úhelník, několik šroubů, odporový drát o průměru 0,8 mm a délce 1 m (lze použít i ocelovou strunu, v tom případě bude třeba tvrdší napájecí zdroj), elektrikářskou svorkovnici a tkaničky do bot s dřevěnou tyčkou na vypínání řezacího drátu. Většinu použitých komponentů lze pořídit v hobbymarketech a obchodech s elektronickými součástkami a cenově jsem se vešel do částky 100,- Kč.

    Pilu napájím regulovaným stabilizovaným zdrojem Tesla BS 554 (není zahrnut v nakupovaných komponentech).

    Kdyby někdo zatoužil vlastnit toto zařízení ve své dílně, tak pro ilustraci přikládám pár fotografií:

 

 

 

 

 

 

 

    Stavbu zvládne každý průměrně zručný kutil za pár hodin, což - předpokládám - je každý z Vás. PS: Pro šťoury připomínám, že to není můj vynález a že jsem se s Vámi jen chtěl podělit o pracovní postup, jak na to.Tento článek si můžete přečíst na webu Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.
http://www.rcfogli.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.rcfogli.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=37