Hlavní menu
· Úvodní strana
· O klubu
· Členové klubu
· Hangár
· Svahy
· Lodě
· Auta
· Dílna
· Elektronika
· Fórum
· Fotogalerie
· Videogalerie
· Počasí v Brně
· Downloads
· Odkazy
· Seznam témat
· Archív článků
· Top 10
· Můj účet
Přihlášení (registrace)
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
TopList
RSS/XML
· RSS 0.91
· RSS 2.0
· Atom
Partnerské stránky
MoNaKo - Modelařina Na Koleně

Tug Towing CZ

MK ALKA Žatčany
Forums

RC Fógli
Fórum nejen pro členy klubu
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Mini remorkér pro TugTowing
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra RC Fógli -> Lodě
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ondra
Člen RC Fógli


Registrace: 24.6. 2008
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno - Štýřice

PříspěvekZaslal: út únor 02, 2016 10:49 pm    Předmět: Mini remorkér pro TugTowing Citovat

Po delší době zkouším postavit loď, přesněji malého prcka pro TugTowing. Bude to opravdu malá loď určená jen pro Lehký TugTowing a rozhodl jsem se ji vyrobit v maximální možné míře na 3D tiskárně. Tištěné by mělo být skoro vše s výjimkou motorů a hřídelí. Tisknout budu rovnou z barevných plastů tj, nebudu dělat povrchovou úpravu (pravděpodobně Rolling Eyes ).

Trup bude ze dvou dílů (přední a zadní půlka) a délka trupu bude cca 38 cm, výtlak zhruba 1,5 - 2 kg. Pohon dvěma šrouby + příčný pohon. Loď nemá konkrétní vzor, já nikdy nestavím makety, rád si to vymyslím (a po...) sám. A tady začíná první sranda – loď už sice tisknu, ale v tuto chvíli ještě přesně nevím, jak bude vypadat trup nebo paluba, mám to jen nahrubo naznačeno v CADu. Začal jsem netradičně nástavbama, resp. střechou a pokračuju směrem dolů až ke kýlu Very Happy Takže se klidně může nakonec stát, že někde něco nevyjde a prostě to nedokončím. Proč na to jdu takto od konce? Protože vymyslet celou loď do všech podrobností a nakreslit v CADu je celkem dost práce a to bych začal bůhví kdy. Takže jdu cestou kosmického vývoje, kdy něco konstruuju ale není jasné, co na to přesně bude navazovat, neb následující díl je teprv "ve vývoji".

Potřeboval bych poradit jaký zvolit pohon – chtěl bych stejnosměrné motory, regly DSYS. Šrouby budou kolem 38 mm průměr. Jaké motory vybrat? Co s hřídelema? S ohledem na výkon a rozměry (malé..) dá se nějak vyrobit z něčeho? Poraťe prosím Smile Příčný pohon by byl asi nějakým malým stříďákem s klapkou ovl. servem.
Stavba se asi trochu povleče, protože jsem furt pryč a nemám na to čas, ale třeba se zadaří a pojede to už v Mostě..




Horní paluba nístavby:

I s budkou a schodama:

Moc jsem nevěřil že se to vytiskne i jako perforovaný rošt, ale vyšlo to:

Zespoda mají schody čudlíky, které zapadají do děr v palubě:

Bílá budka je tisknutá jen v provizorní kvalitě, abych to mohl spasovat:

Takto to vypadá když se to zrovna tiskne:

Doplnil jsem i záchranné čluny sbalené v sudech:

Jaký by to byl remoš bez klimatizační jednotky.. I s vrtulkou, pětilistou. Vrtule se netočí (protože není horko Cool )

Klima na kozoli:

_________________
loď: remorkér Matylda, remorkér Cvalík
letadlo: slowflyer Lazy Bee, samokřídlo BeeEvolution
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: út únor 02, 2016 11:50 pm    Předmět: Citovat

Ty schody jsou naprosto úžasný !!
Regulátory pochopitelně zajistím, ale s motory to bude trochu problém: pokud má být loď 38 cm dlouhá ( to je opravdu prcek ) a šrouby mají mít průměr 38 mm ( to je zase na tak malou loď naprosto obrovská záležitost ), bude problém najít motor, který bude dostatečně malý, aby se tam bez problémů dva vešly a zároveň měl tak malé otáčky, aby se s těmi obrovskými vrtulemi remoš neutrhl z hladiny a nestala se z něj multikoptera.
Pokud pojedeš s vlekem, bude to OK. Samotná loď by ale i na malé otáčky byla dost živá.
Vhodné by byly motory Mig 650 ( původně Igarashi 24V ), které žerou s třílistou vrtulí Robbe 40 mm při 12V 2A. Ale jsou už dost těžké.
Z těch lehčích motorů by to mohly být Migy 480/12V, kdy s vrtulí Robbe třílistá 35 mm žerou při 7V cca 7.5A. Což by asi bylo lepší, než ten Mig 650, protože jsou lehčí a hlavně bys použil dvoučlánek místo tříčlánku. Jen bys neměl jezdit delší dobu na plný plyn, protože 7A na motor řady 480 je opravdu dost a mohly by se uvařit. Pokud si chceš udělat představu o tahu, není problém to vyzkoušet na živo.
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra
Člen RC Fógli


Registrace: 24.6. 2008
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno - Štýřice

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 12:46 am    Předmět: Citovat

Boříku díky za info - naštěstí jak jsem psal, trup je ve vývoji takže není problém ty šrouby udělat menší, přímo na míru motoru...
_________________
loď: remorkér Matylda, remorkér Cvalík
letadlo: slowflyer Lazy Bee, samokřídlo BeeEvolution
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
LUBOS
Člen RC Fógli


Registrace: 4.3. 2007
Příspěvky: 1276
Bydliště: BM

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 11:23 am    Předmět: Citovat

Ondro, krásné to nemá chybku. UMÍŠ Very Happy Very Happy Very Happy
_________________
PILATUS B 4 ,Pilatus, PC-6,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Kličkyn
Mazák
Mazák


Registrace: 6.3. 2015
Příspěvky: 325

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 11:29 am    Předmět: Citovat

Ondro- fakt dobrý, i s těma detailama to je bomba.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 12:15 pm    Předmět: Citovat

schody - stupnice vynikající, ostatní bohužel nic moc - je tam pořád vidět to vrstvení hmoty. Brousit to není zrovna příjemná záležitost. Ale jakmile se vychytá to vrstvení, bude to paráda.
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra
Člen RC Fógli


Registrace: 24.6. 2008
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno - Štýřice

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 1:14 pm    Předmět: Citovat

Bořík napsal:
schody - stupnice vynikající, ostatní bohužel nic moc - je tam pořád vidět to vrstvení hmoty. Brousit to není zrovna příjemná záležitost. Ale jakmile se vychytá to vrstvení, bude to paráda.

Boriku to je proste vlastnost teto technologie, to se uplne neodstrani. Existuji jine co vrstvy nemaji, ale tam je zase jinde cena za vytisk. Mozna bych mel upresnit, ze mevznika maketa ani polomaketa remorkeru, ale predevsim funkcni model urceny k soutezeni. Ten povrch ale neni zas tak extremne hruby, detaily tisknu se silou vrstvy 0,1 mm a to uz mnozi z nas bez bryli tolik nerozeznaji.
Proste je potreba mit pozorovaci vzdalenost tak 60 cm a je to ok Laughing
Taky je to o tom, ze to tisknu z odpadniho materialu a na tiskarne, kterou jsem s durazem na minimalni cenu sam postavil - tedy nic profi.
A taky jsou tu vyhody - kterykoliv dil si muzu vytisknout treba 5x, kdyz bych neco znicil. Ale maketa to holt nebude, resp. pak s kalsickym tmelenim a lakovanim, na coz nemam vybaveni, prostor a konec koncu ani cas... Tahle technologie mi umoznuje modelarit "v obyvaku", za coz jsem moc rad Wink
_________________
loď: remorkér Matylda, remorkér Cvalík
letadlo: slowflyer Lazy Bee, samokřídlo BeeEvolution
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
ZdeněkMKALKA
Mazák
Mazák


Registrace: 10.5. 2007
Příspěvky: 853
Bydliště: Žatčany

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 2:46 pm    Předmět: Citovat

A není lepší koupit v hrčkářství nějakou plastovou poďku a tu osadit? Já vím, to by nebyla ta sranda. Wink
Ale mám strach, že nakonec to bude vypadat hodně podobně. Sad
_________________
kanál 65
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 2:49 pm    Předmět: Citovat

Já tomu rozumím, už jsme to probírali. Prostě zatím ta technologie za ještě stravitelné peníze neumí to, co bych si představoval. Ale jsem přesvědčený, že za pár roků to bude na takové úrovni, že nebude problém tisknout na 0,01 mm a to potom už bude vyhlazené parádně. Jinak jsem na tom podobně jako ty - nepotrpím si na 100% maketovosti, ale na pečlivé a čisté práci. Proto se i na ten tvůj remorkér nedívám jako na maketu, ale osobně bych se s tím povrchem zatím nesmířil a vyráběl bych jen takové věci, které je velice obtížné udělat ručně - a to jsou právě třeba ty schody a nebo ta klimatizační jednotka a nebo také ta okna s nýtovanými rámy, co jsi mně natisknul.

I z té hračky z hračkářství se dá udělat perfektní model, je ale k tomu zapotřebí mít velký cit pro různé materiály a jejich kombinace - a to je třeba případ Taťky, který, když na věc přijde, uplete bič i z hovna a navíc to bude vypadat jako z krokodýlí kůže.
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
guchar
Mazák
Mazák


Registrace: 30.9. 2012
Příspěvky: 1140

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 4:47 pm    Předmět: Citovat

To: Ondra, nejsem maketář. A modelář jsem spíš jen na baterky.
Mě se to líbí. Držím palce. Lépe zhotovené v obyváku na koleně, než nic.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ondra
Člen RC Fógli


Registrace: 24.6. 2008
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno - Štýřice

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 5:20 pm    Předmět: Citovat

Jo, ten muj model bude vypadat mozna trochu "plastikově" nebo lehce jako hracka, ale pro mne je proste vyzva pouzit tuhle technologii a vyuzit ji v maximalni mozne mire. Planuju tisknout i zabradlicka, pokud to vyjde Smile Myslim si ze postavit model v rozumne cistem provedeni bych ve vsi skromnosti snad dokazal, ale tady mam proste uplne jine motivace. Ja myslim ze byste to pochopili v okamziku, kdyz by vam 3d tiskarna lezela na stole - proste zkousite co a jak to dokaze, ma to ohromne moznosti a zaroven ohromne limity. Dyt je to prece zabava Wink
Uprimne, kdybych ten model stavel klasicky, byl by mozna uz z pulky hotovy, protoze je to proste snazsi - nemusite hodiny premyslet u CADu, optimalizovat dily aby byly vytisknutelne a podobne. Ale prece tyhl veci nedelame protoze je to snadne ze? To by bylo nejjednodussi si modelu kupovat uz hotove.

A pro Borika - postavit tiskarnu, ktera umi vrstvy treba 0,01 mm neni problem - je to dokonce jednodussi nez postavit to co mam ja. Potrebujes jen jeden krokovy motorek vykuchany z cehokoliv (nemusi byt silny), alespon trapezovy sroub nebo lepe kulickovy (ale jen jeden kus), par drevotriskovych desek, akvarium a stary dataprojektor. Jenze takova tiskarna produkuje nakladnejsi vytisky (cena tisk. materialu) a to ja nechci. Podarilo se mi sehnat do me tiskarny zdroj materialu, kdy jde o zbytky z vyroby, ale jsou za smesnou cenu. To pak posouva moznosti tisku zase uplne jinam, protoze tisknes za hubicku a v podstate ma uz velky podil na tisku spotreba elektriny ktera u me masiny dela radove 1Kc/hod Very Happy Proste je to opet vyzva - tisknout trebas co nejlevneji.

A vubec, neberte mi to! Bruste si plankovane trupy do zrcadloveho lesku, soustruzte si krasne detaily z mosazi, ale nechte mne tisknout remorkery z kukuricneho odpadu Wink
_________________
loď: remorkér Matylda, remorkér Cvalík
letadlo: slowflyer Lazy Bee, samokřídlo BeeEvolution
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 5:33 pm    Předmět: Citovat

Já ti to přece neberu - to by mě ani nenapadlo. Jen jsem tak trochu zklamaný, že to nevypadá podle mých představ. V čem je problém, aby to tisklo přesněji ? V materiálu nebo ostatní technice ? A nebo je hlavní brzdou čas - doba tisknutí ?
A nemáš strach, když je to z kukuřičného odpadu, že ti to sežerou kačeny ?
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
LUBOS
Člen RC Fógli


Registrace: 4.3. 2007
Příspěvky: 1276
Bydliště: BM

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 5:40 pm    Předmět: Citovat

Ondro, děláš to dobře , baví tě to a VO TOM TO JE Very Happy
_________________
PILATUS B 4 ,Pilatus, PC-6,
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Ondra
Člen RC Fógli


Registrace: 24.6. 2008
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno - Štýřice

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 6:39 pm    Předmět: Citovat

Bořík napsal:
Já ti to přece neberu - to by mě ani nenapadlo. Jen jsem tak trochu zklamaný, že to nevypadá podle mých představ. V čem je problém, aby to tisklo přesněji ? V materiálu nebo ostatní technice ? A nebo je hlavní brzdou čas - doba tisknutí ?
A nemáš strach, když je to z kukuřičného odpadu, že ti to sežerou kačeny ?

Vsak ja vim ze mi to neberes, ja to mysle jen jako recnicky obrat Smile A v cem je problem s presnosti - problem je hlavne v principu, kdy mas sice Cnc masinu, ale ta nepracuje s presne definovanym nastrojem (freza), ale poklada defakto tekutinu, ktera se pri rychlosti jakou se poklada (treba 80 mm/s) chova hodne "dynamicky" a na jeji chovani ma vliv velke mnozstvi parametru. Samozrejme ze s vetsi jemnosti vlnky na bocnich plochah trochu mizi, spise se sle jen zmensuji. Soucasne ale narusta doba tisku, tj. Kdyz tisknu treba vrstvy 0,3 mm 2 hodiny, tak s vrstvou 0,1 mm budu tisknout minimalne 3x2=6 hodin. Ale je to samozrejme velmimobsahle tema mimo obsah tohodle vlakna.

Takze, zpatky na palubu! Jak byste resili u teto lodi hridele? Kdyz motory budou asi mig 480 a srouby nekde kolem 30 mm? Koupit hotove u MP jet nebo je nejaka jina cesta? Hridele budou prenaset dost maly kroutici moment (ve srovnanis remorkerem Cvalik, kde mam srouby s prumerem 78 mm eek ), neda se to resit nejakou trubickou a dratem z vypletu kola? Bez lozisek?
_________________
loď: remorkér Matylda, remorkér Cvalík
letadlo: slowflyer Lazy Bee, samokřídlo BeeEvolution
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Kličkyn
Mazák
Mazák


Registrace: 6.3. 2015
Příspěvky: 325

PříspěvekZaslal: st únor 03, 2016 6:43 pm    Předmět: Citovat

Ondro- kolik z nás si tiskne doma modely na tiskárně, kerou si sám setrojil? Za obojí máš u mě velkej obdiv.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra RC Fógli -> Lodě Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Další
Strana 1 z 7

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © 2006-2022 MK RC Fógli Brno z.s.


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund