Hlavní menu
· Úvodní strana
· O klubu
· Členové klubu
· Hangár
· Svahy
· Lodě
· Auta
· Dílna
· Elektronika
· Fórum
· Fotogalerie
· Videogalerie
· Počasí v Brně
· Downloads
· Odkazy
· Seznam témat
· Archív článků
· Top 10
· Můj účet
Přihlášení (registrace)
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
TopList
RSS/XML
· RSS 0.91
· RSS 2.0
· Atom
Partnerské stránky
MoNaKo - Modelařina Na Koleně

Tug Towing CZ

MK ALKA Žatčany
Forums

RC Fógli
Fórum nejen pro členy klubu
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Mazání lodní hřídele
Přejít na stránku 1, 2  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra RC Fógli -> Dílna
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Ondra
Člen RC Fógli


Registrace: 24.6. 2008
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno - Štýřice

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 11:10 am    Předmět: Mazání lodní hřídele Citovat

Potřeboval bych poradit, čím nejlépe mazat lodní hřídel. Slyšel jsem něco o mazivu na vodní pumpy (nebo něco takového) – nebo je něco vhodnějšího? Případně kde nakupovat v modelářském (= malém) množství.
_________________
loď: remorkér Matylda, remorkér Cvalík
letadlo: slowflyer Lazy Bee, samokřídlo BeeEvolution
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
pop
Člen RC Fógli-MODERÁTOR


Registrace: 27.12. 2006
Příspěvky: 1672
Bydliště: Brno - Bystrc

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 2:09 pm    Předmět: Citovat

mám doma pixlu vodní vazeliny A4 nebo jak se jmenuje, při stávající spotřebě mi asi dřív žlukne než aby mi došla, klidně ti jí urýpnu do skleničky od výživy
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Ondra
Člen RC Fógli


Registrace: 24.6. 2008
Příspěvky: 544
Bydliště: Brno - Štýřice

PříspěvekZaslal: pá srpen 13, 2010 4:35 pm    Předmět: Citovat

pop napsal:
mám doma pixlu vodní vazeliny A4 nebo jak se jmenuje, při stávající spotřebě mi asi dřív žlukne než aby mi došla, klidně ti jí urýpnu do skleničky od výživy

To bych se určitě zastavil, díky Wink
_________________
loď: remorkér Matylda, remorkér Cvalík
letadlo: slowflyer Lazy Bee, samokřídlo BeeEvolution
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Maximux
Mazák
Mazák


Registrace: 15.8. 2009
Příspěvky: 249
Bydliště: Brno, StarýLískovec

PříspěvekZaslal: ne únor 17, 2013 8:51 pm    Předmět: Citovat

Nazdárek...
Chtěl bych položit opět Ondrův dotaz.
To že někdo někomu urejpne, mi moc nezodpoví dotaz Cool

Takže, chci se zeptat, zda mažete tímto ? A4:
http://pneushop.makar.cz/cz-detail-291832-vazelina-mogul-a4-250g.html
Nebo tímto? NH2:
http://www.maister.cz/Hobby-a-zahrada/Snehove-frezy-1/Maziva/VAZELINA-NH2-250gr.html

Jak jsem se tak dočetl, tak NH2 bude nejpoužívanější.
Lze to normálně natlačit mazací trubkou ke šroubu, nebo to chce něco více "tekutějšího" ?
Díky, eM.
_________________
DX6i, EasyStar, Firebird Phantom, MiniTornado - uskladněno, Bee II , lodivodský člun Pilot a "Bagr" hydroglider, AntjeII (ve výstavbě - jezdím s vanou).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: ne únor 17, 2013 10:29 pm    Předmět: Citovat

Mažu pár kapkami řídkého oleje u předního a zadního ložiska v pouzdru hřídele. Vazelínu jsem nikdy nikam nedával a dodnes nevím, proč ji někdo vlastně do toho pouzdra hřídele dává. Snad kvůli spotřebě, aby se zvýšilo tření a baterka se dřív vybila.
Vlastně ne, kecám ... vazelínu jsem používal u Igráckého "mechanického remorkéru" na klíček. Tam to těsnilo hřídel, která nebyla uložená v žádném pouzdru. Laughing
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maximux
Mazák
Mazák


Registrace: 15.8. 2009
Příspěvky: 249
Bydliště: Brno, StarýLískovec

PříspěvekZaslal: ne únor 17, 2013 11:19 pm    Předmět: Citovat

No, s tím třením, .. je mi jasné, že to má vliv na zátěž pohonu a tím pádem vliv na spotřebu.
Na druhou stranu, pokud mám hřídel i s motorem pod čarou ponoru, není tam velké riziko natáhnutí vody?
Otázka je, zda to nefunguje taky trochu jako pumpa.
Na modelu od Vladyky mám vždycky celkem dost vody v podpalubí, ale tam to spíše připisuji stylu jízdy a tomu, že si nejspíš sám naberu, když loďku "položím" během prudké zatáčky.
Pořád si říkám, že možná je to ale tím, že si tam tu vodu pumpuju hřídelí.
Tam to také mažu pár kapkami oleje ke šroubu a motoru.
U nové lodě toto nechci řešit, a dle výrobce je tam usazena mazací trubička ústící nad čaru ponoru.
Jak to tedy je?
eM.
_________________
DX6i, EasyStar, Firebird Phantom, MiniTornado - uskladněno, Bee II , lodivodský člun Pilot a "Bagr" hydroglider, AntjeII (ve výstavbě - jezdím s vanou).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
liberk
Člen RC Fógli-MODERÁTOR


Registrace: 12.9. 2007
Příspěvky: 3257
Bydliště: Brno-Líšeň

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 12:43 am    Předmět: Citovat

Mně kdosi kdysi poradil silikonovou vazelínu na rybářské vlasce a od té doby ji používám. Je na omak tužší, ale teplem a pohybem pěkně změkne. Zaplním s ní pouzdra obou hřídelí u remorkéru. A dát ji tam musím, protože ložiska nemám zrovna nejkvalitnější a voda by protékala. V případě kvalitních, dobře těsnících, asi opravdu nebude potřeba plnit celý prostor. Po celoročním používání (soutěže TT a jízdy na otvírání/zavírání vody) starou vyhodím (cca 1/3 jí zbyde) pouzdra nechám vyvětrat a na jaře před sezónou tam narvu novou (malou injekční stříkačkou). Jsem s ní maximálně spokojen. Netvrdím, že je to nejideálnější varianta, ale mně vyhovuje. Asi bych ji nerval do pouzdra nějakého "rychlíku", ale na všechny ostatní lodě, podle mě, vyhovuje.
_________________
Durafly Tundra, Ion-NEO, ION, Katana S30e, DogFighter, SuperZoom 3, samokřídlo BeeEvolution
springery Bílej a Červenej, plachetnice Discovery, motor.jachta Marlin600
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 8:06 am    Předmět: Citovat

Předpokladem je, že kluzná ložiska mají otvor odpovídající průměru hřídele. setkal jsem se i s tím, že pouzdro hřídele nemělo na konci žádná ložiska, prostě drát o průměru 3 mm se točil v trubce s vnitřním průměrem 4 mm. No ale takovou zhovadilost snad u normálního modeláře nelze očekávat a tam to pak nezachrání ani ta vazelína.
Jinak to mazání pouze kapkou oleje bez jakékoli vazelíny používám i v ponorkách a protože jsem líný ponorku během dne vytahovat z vody, "parkuju" na dně. Za těch pár hodin se dovnitř nedostane ani kapka. Ani v ostatních lodích se voda dovnitř nedostane přes hřídel, ale pouze vrchem, kolem paluby, když mě chytne "amoček" a jezdím s lodí jako prase. Problém jsem měl pouze u malé turbíny od Graupnera, kde přetlak v trysce tlačí vodu zpět do lodi a v kombinaci s vydřeným gumovým kroužkem ( jediné těsnění ) se voda dovnitř dostala. Možná by mohlo pár kapek projít přes pouzdro MP-Jet - Compact, které má ložisko pouze na konci pouzdra u šroubu a u motoru žádné těsnění není. U klasických pouzder s ložisky na obou koncích se voda mezi hřídelí a ložiskem neprotlačí - a pokud ano, je to známka natolik vydřeného ložiska, že je dobré ho vyměnit. Ale i v tomto případě to bude jen pár kapek, žádné velké proudy vody se dovnitř touto cestou nedostanou.
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Michaelis
Člen RC Fógli


Registrace: 31.1. 2007
Příspěvky: 1502
Bydliště: Brno, Nový Lískovec

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 8:10 am    Předmět: Citovat

Tak tak, jak pisi kluci. Ja pouzivam tu NH2, ale je to dost i lepidlo, takze muj prvni pokus naplnit s nicelou trubku dopadl brutalni zatezi motoru. Staci trochu na konec a je to. A klidne podle mne jen dolu do vody, nahoru jen stopove mnozstvi, nezda se to, ale zatezuje to motor dost.
_________________
Dimona; Artist; Tornado XX; TREX 450SE; Revo; Dark Impact; M18PRO; ETNZ; Atlantio.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 8:58 am    Předmět: Citovat

V jedné z Vodákových lodí se mi podařilo odstraněním vazelíny snížit spotřebu u tří motorů z 18A na 5A ( na suchu ! ). Tam to někdo snad rval pod tlakem, že se pouzdra zahřívala tak, že se to nedalo udržet v prstech.
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Maximux
Mazák
Mazák


Registrace: 15.8. 2009
Příspěvky: 249
Bydliště: Brno, StarýLískovec

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 9:20 am    Předmět: Citovat

Tak sem přiložím fotku. Je tam znázorněna ta mazací trubička.
http://maximux.rajce.idnes.cz/ANTJE_II/#hridel_maznice.jpg
Původně je tam uvedena hřídel s 4cm dlouhým pouzdrem a motorem s převodovkou.
Budu dávat delší hřídel a motor bez převodovky, ale stále přemýšlím, zda tam dělat tu mazací trubičku.
Ona se tam musela dodělávat i u té origo hřídele (obě origo od ROBBE s pouzdry). Tak nevím.
Asi založím nové vlákno, kde si budu postupně stěžovat na "preciznost" soudruhů z NDR a informovat o stavbě.
eM.
_________________
DX6i, EasyStar, Firebird Phantom, MiniTornado - uskladněno, Bee II , lodivodský člun Pilot a "Bagr" hydroglider, AntjeII (ve výstavbě - jezdím s vanou).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Bořík
Mazák
Mazák


Registrace: 20.10. 2010
Příspěvky: 1328
Bydliště: Brno-Maloměřice

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 12:30 pm    Předmět: Citovat

Tu mazací trubičku bych tam rozhodně nechal - funkční - hlavně při tak krátkém pouzdru. Má to tu výhodu, že těch pár kapek oleje nakapeš dovnitř a to mazání bude rozhodně lepší, jako když mažeš zvenčí ( už třeba taky proto, že pokud mažeš zvenčí, tak se při roztočení hřídele trošička toho oleje roztříkne po okolí ). Když budeš mazat zevnitř, bude to OK.
Nepřemýšlel jsi tam místo kormidla dát kortyho trysku ? Velmi by se tím zlepšila obratnost a hlavně couvání dozadu. Místa je tam dost.
http://de.shopping.com/Graupner-Graupner-2334-Kortduse-Graupner/info
_________________
Vlaštovka z papíru, lodička z kůry
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
liberk
Člen RC Fógli-MODERÁTOR


Registrace: 12.9. 2007
Příspěvky: 3257
Bydliště: Brno-Líšeň

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 7:17 pm    Předmět: Citovat

Abych ještě reagoval na Boříka - já tam tu vazelínu mám hlavně pro svůj dobrý pocit. Bez ní se do lodi voda dostává (nechtě vyzkoušeno), ale je to v řádu kapek, rozhodně ne nějaké "potoky". Spíš ji tam mám asi kvůli své lenosti promazávat během roku, s vazelínou nemusím.
Jak píše Bořík, taky bych tam nechal tu mazací trubičku při tak krátké hřídeli. A jestli jen kapat olej a nebo tam narvat vazelínu (ne tuhou) bych pak na tvém místě vyzkoušel jednoduchým testem. Nakapeš olej, šupneš ji do vany a "pojedeš" a budeš kontrolovat zavodňování lodi Very Happy Pokud olej nebude stačit, tak tam vrazíš něco hustšího.
_________________
Durafly Tundra, Ion-NEO, ION, Katana S30e, DogFighter, SuperZoom 3, samokřídlo BeeEvolution
springery Bílej a Červenej, plachetnice Discovery, motor.jachta Marlin600
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Tatka
Člen RC Fógli


Registrace: 22.10. 2007
Příspěvky: 536
Bydliště: Brno - Líšeň

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 7:30 pm    Předmět: Citovat

Co takhle zkusit smíchat vazelinu s olejem.... a vytvořit řidší kaši. Olej pak částečně proteče do ložiska a vazelina zůstane v trubce. Dělal jsem to tak u všech hřídelí s kluznými ložisky a hřídelemi neteklo. No tento názor však nelze nikomu nutit.
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Maximux
Mazák
Mazák


Registrace: 15.8. 2009
Příspěvky: 249
Bydliště: Brno, StarýLískovec

PříspěvekZaslal: po únor 18, 2013 8:15 pm    Předmět: Citovat

Citace:
Nepřemýšlel jsi tam místo kormidla dát kortyho trysku ?

No, na malinkatou chvilku jsem o tomto zapřemýšlel. Ale asi zůstanu věrný předloze.

Jinak místo té hřídele s 4cm pouzdrem budu používat 9cm, které má hřídel 13cm (o 1cm budu hřídel zkracovat - hřídel, né pouzdro!).
Tu maznici tam ale asi přesto dám. Děkuji pánové, takto jsem si představoval rady. Idea
eM.
_________________
DX6i, EasyStar, Firebird Phantom, MiniTornado - uskladněno, Bee II , lodivodský člun Pilot a "Bagr" hydroglider, AntjeII (ve výstavbě - jezdím s vanou).
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra RC Fógli -> Dílna Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2  Další
Strana 1 z 2

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © 2006-2022 MK RC Fógli Brno z.s.


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.05 sekund