Hlavní menu
· Úvodní strana
· O klubu
· Členové klubu
· Hangár
· Svahy
· Lodě
· Auta
· Dílna
· Elektronika
· Fórum
· Fotogalerie
· Videogalerie
· Počasí v Brně
· Downloads
· Odkazy
· Seznam témat
· Archív článků
· Top 10
· Můj účet
Přihlášení (registrace)
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
TopList
RSS/XML
· RSS 0.91
· RSS 2.0
· Atom
Partnerské stránky
MoNaKo - Modelařina Na Koleně

Tug Towing CZ

MK ALKA Žatčany

Úprava vysílače Zebra 4 FM 2.4 Ghz

Autor: Kato - Úterý, 28.10. 2008 - 13:00:10
Téma: Elektronika

Zebra 4 2,4GHz

Před časem jsem Vám představil úpravu vysílače Zebra 4 FM, spočívající v rozšíření o funkce mixů elevonů, nebo motýlkových ocasních ploch a jejich výchylek.

Dnešní úprava obnáší změnu vysílacího pásma z 40MHz FM na 2,4Ghz. K této úpravě jsem se rozhodl díky souhře okolností. První byla ta, že můj vysílač pracoval na 54. kanále. Na hromadných modelářských akcích byl tento kanál neustále obsazen, což vedlo k tomu, že nejeden z uživatelů tohoto kanálu strávil svůj čas buď prohlídkou ostatních modelů, nebo hlídáním kanálového roštu v naději, že se tam objeví kolíček s číslem 54. Tuto nevýhodu jsem se snažil kompenzovat dokoupením dalšího páru krystalů pracujících na jiném kmitočtu.



Bohužel po několíkeré výměně krystalu ve vysílači došlo vlivem namáhání plošného spoje výkonového stupně, na kterém je umístěna patice krystalu, k poškození spoje se základní deskou vysílače. Toto spojení je realizováno sletováním obou desek plošných spojů dohromady, pomocí pouze tří pinů. Kromě toho se na desce koncového stupně vytvořilo několik studených spojů a pravděpodobně došlo i k poškození některých součástek. Rázem se z rozšířeného vysílače stal jen ovladač k leteckému simulátoru.

Chvíli jsem uvažoval, co dál. Zda pořídit nějaké postarší rádio z modelářskeho bazaru, nebo nové - podstatně dražší. Také jsem přemýšlel o náhradě poškozeného "koncáku" modulem 2,4GHz, o kterých se poslední dobou často píše a diskutuje. Problém byl v tom, še na našem trhu je cena takovýchto modulů téměř srovnatelná s cenou levnějších nových vysílačů. Naštěstí jsou i zahraniční internetové obchody, které nabízí moduly a přijímače 2,4GHz za podstatně nižší cenu (alespoň do nedávna tomu tak bylo). V tomto mi pomohl kamarád a já mu tímto děkuji.

Padl výběr na set modul + přijímač Corona 2,4GHz od stejnojmenného výrobce. Vysílačový modul je kompatibilní se systémy Futaba a Hitec. Více informací najdete zde: www.corona-rc.com . K setu jsem přiobjednal ještě jeden osmikanálový přijímač (jiné se zatím asi nevyrábí). Dva týdny po odeslání objednávky byla zásilka doma. A cena? ...cca 1900,- Kč i s poštovným.

Po technické stránce úprava nebyla příliš náročná. Za jeden den a odpoledne bylo hotovo i s testem funkčnosti. Dalo by se to stihnout i dříve, ale práce kvapná málo platná, přece jen bylo potřeba v některých případech pracovat přesně a každá chyba se špatně napravuje.

V mém případě bylo potřeba odstranit nefunkční plošný spoj koncového stupně vysílače. Ten je se základní deskou spojen třemi piny, které jsou zapájeny do obou plošných spojů. Pomohla mikropájka a odsávačka cínu. Odpájený modul je ještě spojen krátkým vodičem s anténou. Vše drží na jednom soklíku a šroubku s matičkou.

Vyvstala otázka, kam s novým modulem vysílače, v rádiu totiž moc volného prostoru není. Po demontáži krabičky a vyjmutí plošného spoje jsem zjistil, že je rozměrově totožný s původním "tišťákem". Nabízí se možnost umístit modul na místo původního. Problém je však v prostorovém uspořádání, modul je stavěn tzv. na patro a obsahuje ještě další ovládací prvky. Po kratším průzkumu mi bylo jasné, že by bylo potřeba více mechanických úprav jak vnějšího krytu vysílače, tak samotného plošného spoje základní desky. ...a do toho se mi 2x nechtělo.

Rozhodl jsem se použít podobný systém zamýšlený výrobcem a to, umístit modul do výřezu vespod rádia. Pouze s tím rozdílem, že modul bude v mém rádiu připevněn natrvalo.Do spodního krytu rádia jsem udělal výřez odpovídající půdorysu spodní části krabičky vysílačového modulu. Právě tady doporučuji nespěchat. Raději jsem ve výřezu nechal více materiálu a přesný rozměr dobrousil modelářskou frézkou a pilníkem. V opačném případě se chybějící materiál těžko nahrazuje.

Spodní kryt krabičky modulu jsem vlepil vteřinovým lepidlem do výřezu tak, aby lícoval s rubem krytu rádia a nezasahoval do vnitřního prostoru.

Po zaschnutí lepidla jsem skompletoval modul, který se natrvalo stal součástí spodního dílu krytu rádia.

Spojení modulu se základní deskou vysílače je zajištěno páskovým vodičem, jehož jeden konec je naletován na zbylé piny na základové desce. Druhý konec jsem opatřil konektorem, který je vyroben ze široké dvoupáskové lámací lišty se zlacenými piny. Byl jsem nucen použít tuto ližtu, protože standartní piny na jednoduché liště jsou krátké a nedosahují ke kontaktům v modulu.

Před kompletací celého rádia jsem ještě musel vymyslet uchycení antény, neb ta původní přestala plnit svoji funkci. Anténní konektor modulu je opatřen přírubou v podobě matice (konektor do panelu). Našel jsem šroub s matkovou hlavou rozměrem odpovídající anténnímu konektoru. Šroub jsem nahřál nad plynovým hořákem a opatrně vlisoval zezadu do otvoru po anténě v krytu vysílače. Po mírném vychladnutí (po ztvrdnutí rozehřátého plastu) šroub vytáhl. Bylo k tomu potřeba mírného násilí. Napoprvé pokus nevyšel, vlis byl příliš těsný a konektor se tam nevešel. Podruhé jsem šroubem v plastu mírně pootáčel, vznikl tak o něco větší prostor pro matkovou přírubu konektoru. Tentokrát konektor do vlisu šel ztuha, proto jsem ho dotáhl matkou. Bylo potřeba ale konektor ještě jednou uvolnit a vlis vyčistit aby šel konetor snáze vložit i vyjmout. Samozřejmě bylo nutné pro snazší manipulaci oddělit anténní konektor od modulu. Není to žádný problém, koaxiální kablík s konektorem je s plošným spojem modulu spojen mikrokonektorem. Po dokončení vlisu jsem ještě odřízl v přední části otvoru antény osazení. Ztenšil jsem tím vrstvu plastu a udělal tak místo pro závit anténního konektoru.

Zbývalo ještě upravit modul tak, aby bylo možno vyvést koaxiální kablík antény spodní stranou. Koaxiál je s tištěným spojem modulu spojen miniaturním konektorem. Ten jsem od desky opatrně odpojil. Sesadil jsem spodní víko krabičky a tištěný spoj a svrtal oba díly vrtákem odpovídajícího průměru tak, aby mohl miniaturní konektor projít otvorem. Pozor!!! Na tištěném spoji jsou osazeny součástky i ze spodní strany a je potřeba pečlivě vyměřit si a označit místo vrtání, jinak hrozí nenávratné poškození modulu! Vzniklým otvorem jsem zespodu provlékl kablík zpět a vrátl mikrokonektor na jeho původní místo.

Před kompletací vysílače jsem ještě vyvedl konektor pro připojení učitel - žák zadní stěnou, hned u základní desky vysílače. Kompletaci jsem provedl tak, že jsem propojl páskovým vodičem základní desku s modulem a anténní konektor vložil do připraveného vlisu a přitáhl matkou, sesadil obě poloviny krytu a zašrouboval. Tím byla celá úprava dokončena. Elektrické propojení komponentú je názorně vyobrazeno na fotografiích.

Vše fungovalo na první zapnutí spínače. Samozřejmě lze tuto úpravu použít i k rozšíření fungujícího vysílače s tím, že elektrické propojení bude mírně odlišné a anténu modulu necháme na jejím původním místě.

Pokud se rozhodnete pro úpravu svého vysílače, nemusím připomínat, že úpravu budete dělat na vlastní riziko.

Přeji mnoho modelářských úspěchů, Kato.

Zde také článek Úprava vysílače Zebra 4 FM 1.

 
Související odkazy
· Více o tématu Elektronika
· Další články od autora Kato


Nejčtenější článek na téma Elektronika:
Osvětlení remorkéru Monako I. - popis zapojení

Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 3

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné

Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek

Související témata

Elektronika

"Úprava vysílače Zebra 4 FM 2.4 Ghz" | Přihlásit/Registrovat | 4 komentářů | Vyhledávání v diskusi
Komentáře vlastní jejich autoři. Neodpovídáme za jejich obsah.

Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím zaregistrujte se.

Re: Úprava vysílače Zebra 4 FM 2. (Hodnocení: 1)
Od: liberk - Úterý, 28.10. 2008 - 20:41:13
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Paráda, profesionálně provedeno. Mít Zebru, tak jdu do toho. Jen to éro k té vysílajdě mně nějak chybí ...... :-)
Re: Úprava vysílače Zebra 4 FM 2. (Hodnocení: 1)
Od: Michaelis - Pátek, 23.01. 2009 - 07:14:02
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Díky Kato za obrovskou inspiraci! Jen malá poznámka (k popisu, nikoliv k zapojení) - na obrázku, kde máš popis vstupů do modulu to máš stranově převrácené, tj měl bys to mít seřazené zhora nikoliv zespodu. Aby to nezmátlo případné napodonitele. V tom obrázku, kde leží vedle sebe vysílač a modul a je to již propojené dráty to je vidět dobře - naštěstí jsi použil barevně odlišné dráty, takže když jsem se nemohl dopátrat kde je chyba, tak tento obrázek mne nakopl.
Re: Úprava vysílače Zebra 4 FM 2. (Hodnocení: 1)
Od: Michaelis - Pátek, 23.01. 2009 - 07:36:09
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
No, když na to těď znovu koukám - ono vlastně záleží, zda to je otočené ze strany napichovací nebo naopak, pokud to je pohled né z té strany, kde se to napichuje, ale z druhé strany tišťáku, pak je to dobře, ale tam neni napsáno. Mohl bys to prosím Kató pro mne uvést na pravou míru, odkud na ten modul koukáš? Asi ze strany antény a né ze strany vpichy do modulu, že?
Re: Úprava vysílače Zebra 4 FM 2. (Hodnocení: 1)
Od: Kato - Neděle, 25.01. 2009 - 11:35:18
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
 
Poslední snímek plošného spoje vysílacího modulu s vyznačenými vstupy zobrazuje pohled zhora - tedy konektor s přívodním kabelem se zasouvá do modulu ze spodu tohoto zobrazení.

Copyright © 2006-2022 MK RC Fógli Brno z.s.


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.03 sekund