Hlavní menu
· Úvodní strana
· O klubu
· Členové klubu
· Hangár
· Svahy
· Lodě
· Auta
· Dílna
· Elektronika
· Fórum
· Fotogalerie
· Videogalerie
· Počasí v Brně
· Downloads
· Odkazy
· Seznam témat
· Archív článků
· Top 10
· Můj účet
Přihlášení (registrace)
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód:
Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.
TopList
RSS/XML
· RSS 0.91
· RSS 2.0
· Atom
Partnerské stránky
MoNaKo - Modelařina Na Koleně

Tug Towing CZ

MK ALKA Žatčany
Forums

RC Fógli
Fórum nejen pro členy klubu
 
 FAQFAQ   HledatHledat   Seznam uživatelůSeznam uživatelů   Uživatelské skupinyUživatelské skupiny   RegistraceRegistrace 
 Osobní nastaveníOsobní nastavení   Přihlásit se pro kontrolu soukromých zprávPřihlásit se pro kontrolu soukromých zpráv   PřihlášeníPřihlášení 

Jaké letadlo na svah?
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
 
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra RC Fógli -> Bezmotorové modely
Zobrazit předchozí téma :: Zobrazit následující téma  
Autor Zpráva
Gris
Člen RC Fógli


Registrace: 18.12. 2006
Příspěvky: 623
Bydliště: Prace u Brna

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 12:07 am    Předmět: aa Citovat

Chlapi, proc pouzivate na svah vsichni samokridla? Ma to nejaky vyznam, nebo je to jen kvuli kombatu a neznicitelnosti? Ja bych chtel neco svahovyho, ale samokridla se mi moc nelibi, tak se ptam jestli letadlo na svah ma nejake zakonitosti ktere je treba dodrzet...
_________________
Skylady, Arcus, K2, Easyglider
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
pop
Člen RC Fógli-MODERÁTOR


Registrace: 27.12. 2006
Příspěvky: 1672
Bydliště: Brno - Bystrc

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 8:18 am    Předmět: Re: aa Citovat

Gris napsal:
Chlapi, proc pouzivate na svah vsichni samokridla? Ma to nejaky vyznam, nebo je to jen kvuli kombatu a neznicitelnosti? Ja bych chtel neco svahovyho, ale samokridla se mi moc nelibi, tak se ptam jestli letadlo na svah ma nejake zakonitosti ktere je treba dodrzet...

kdyz chces na svahu litat se slusnym letadlem, musi s nim byt kde pristat... kridlo je jednouche, rychle na vyrobu, da se s nim mlatit a kombatit ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
bolekkrutor
Mazák
Mazák


Registrace: 8.12. 2007
Příspěvky: 163
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 9:03 am    Předmět: Citovat

no éro na svah nemusí být defakto nijak specifické,na svahu za určitých podmínek letí opravdu všechno,spíš jde o to,jaký styl létání preferuješ
pokud by to mělo být něco univerzálního,v tomto případě "univerzálnost" spočívá zejména v tom,že éro ulítá 3m/s stejně jako 20m/s,mělo by to být éro rozpětí od dvou metrů výš,s prostronějším trupem,kde je možné nakládat balast,mělo by mít rychlejší profil,max do 10% tloušťky
u svaháka je řízené směrové kormidlo,jen ozdoba,takže na to se klidně vykašlat,stačí bohatě křidélka výškovka
osobně si myslím,že ideální svahák,by měl mít pořádnou hloubku křídla,to si už dnešní konstruktéři nemyslí,a trend je zcela opačný,ale výhoda velké hloubky křídla podle mě je v tom,že automaticky vzroste i plocha,tím pádem může vzrůst i váha modelu,a ta je na svahu důležitá,kvuli setrvačnosti,dynamice letu-měl jsem svaháka rozpětí 2,5m váha 3,8kg,když to porovnám s pátkem,kterého jsem donedávna měl rozpětí 2,5m váha 1,4kg
logika říá,že první model snad ani nemůže letět,ale on měl na rozdíl od pátkových cca 23cm 30,5cm kořenové hloubky,i při tak brutální váze ulítal ty samé minimální podmínky,co pátek-na Býkovicích cca 4m/s,ale v momentě kdy fouklo přez 8m/s je pátek v loji a stává se z něj poměrně nudný statický bod na obloze,naproti tomu "těžkotonážka" si dál letí to svoje,jako po kolejích,neohrozí ji náhlá turbulence...a hlavně ta dynamika díky váze,rozjedeš ze 100metrů,natáhneš a jsi zpět v 95ti
v neposlední řadě je tu výhoda v odolnosti modelu-váhový rozpočet,trup měl 1,8kg(tloušťka laminátu od 3do 6mm),křídlo každé po kile...
šípkový keř pro něj problém nebyl,to až sloupek plotu na Býkovicích Laughing
pak je možnost mít modelů několik,do slabších a silnějších podmínek
do silných je krásný příklad model JART-jukni na youtube,tohle éro má po světě asi hodně fanoušků...rozpětí 1,4m křídlo štíhlounké,váha neskutečná...nejtěžší co jsem zatím viděl byl naložený na 2,4kg,pravda chce to tak 15m/s,ale i podle videí,uvidíš,že to stojí za to
_________________
svahák,který není schopný proletět šípkovým keřem a bez poškození pokračovat v letu,není svahák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
bolekkrutor
Mazák
Mazák


Registrace: 8.12. 2007
Příspěvky: 163
Bydliště: Brno

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 9:09 am    Předmět: Citovat

asi takhle... http://www.youtube.com/watch?v=qLAQdHNZk4Q&feature=related
_________________
svahák,který není schopný proletět šípkovým keřem a bez poškození pokračovat v letu,není svahák...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Pedro
Mazák
Mazák


Registrace: 8.12. 2007
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 9:42 am    Předmět: Citovat

Dle mého názoru proto, že EPP samokřídlo je nejsnazží (levný, rychlá stavba, nerozbitný) způsob jak se naučit lítat a hlavně přistávat na svahu. Pak už záleží na Tobě, kam se budeš ubírat.
Hodně už napsal Bolek, jen bych doplnil:
- větroň by měl mít možnost brzdit při přistání (souhlasnou výchylkou křidélky, u těžšího éra brzdícími klapkami nebo i butterfly, pokud to umožňuje vysílač, ...)
- konstrukce musí být pevná (křídlo PS + balza nebo dýha spíše než konstrukční)
- je pravda, že 2-3 m rozpětí je standard, ale pak existuje ještě roztomilá kategorie 60", resp. svahové házedlo, takže rozpětí 1.5 m, u nás se dá např. koupit Ocelot, Banana, Futurka, jehož pořízení a vybavení vyjde levněji
_________________
kanál 69
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Gris
Člen RC Fógli


Registrace: 18.12. 2006
Příspěvky: 623
Bydliště: Prace u Brna

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 10:33 am    Předmět: aa Citovat

No ja chci neco na nauceni, a rozpeti jsem uvazoval tak do 1,5 idealne do metru, a chtel bych si to zkusit vytvorit sam na nove odporove pile co jsem konecne dodelal.
_________________
Skylady, Arcus, K2, Easyglider
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mak
Člen RC Fógli


Registrace: 29.11. 2006
Příspěvky: 3356
Bydliště: Žarošice

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 10:45 am    Předmět: Citovat

grisi letadla na svah se delaji prave s co nejvetšim křidlem kvuli tomu aby to nosilo elat na naučeni metrovku je blbost nebot to v narazech vetru a ty budou tak to bude pekne šidlo spiš jdi do skladaciho křidla ze dbvou kusu když už se cheš vejit do delky dratu
_________________
... letadla a lodičky ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pedro
Mazák
Mazák


Registrace: 8.12. 2007
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 1:37 pm    Předmět: Re: aa Citovat

Gris napsal:
No ja chci neco na nauceni, a rozpeti jsem uvazoval tak do 1,5 idealne do metru, a chtel bych si to zkusit vytvorit sam na nove odporove pile co jsem konecne dodelal.

V rcrevue byvaji planky vetronu ze zahranicnich zdroju, kdysi tam byvaly jednoduche svahaky: trup balza bednicka, kridlo PS + balza. Pokud chces stavet sam, toto je cesta. Nekde bych mohl pohledat seznam planku, ktere me zaujaly, neco z toho mam i naskenovane, bude-li zajem, pokud bys ta cisla nemel.
_________________
kanál 69
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Gris
Člen RC Fógli


Registrace: 18.12. 2006
Příspěvky: 623
Bydliště: Prace u Brna

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 1:53 pm    Předmět: aaa Citovat

Nejake planky RC revue mam, mrknu na to. Ale zeptam se jeste jinak, pokud pocitam ze budu chtit svahovat ve vetru 3-8 m/s, jaka by mela byt idealni celkova vaha modelu pri rozpeti 1m a pri rozpeti 2m ? Jde mi o stanoveni nejakych zakonitosti abych vedel jak na ne model prizpusobit.
_________________
Skylady, Arcus, K2, Easyglider
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mak
Člen RC Fógli


Registrace: 29.11. 2006
Příspěvky: 3356
Bydliště: Žarošice

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 1:57 pm    Předmět: Re: aaa Citovat

Gris napsal:
Nejake planky RC revue mam, mrknu na to. Ale zeptam se jeste jinak, pokud pocitam ze budu chtit svahovat ve vetru 3-8 m/s, jaka by mela byt idealni celkova vaha modelu pri rozpeti 1m a pri rozpeti 2m ? Jde mi o stanoveni nejakych zakonitosti abych vedel jak na ne model prizpusobit.

to je špatne položena otázka spiš by ses mnel ptát na plošné zatížení nebot každej model ma svoji velikost křidla a tim padem nosnou plochu
_________________
... letadla a lodičky ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pedro
Mazák
Mazák


Registrace: 8.12. 2007
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 2:12 pm    Předmět: Citovat

Rozhodujici je plosne zatizeni, pro svah by melo byt vetsi nez 30g/dm2. Do silnejsi vetru se pak muze nakladat zatez (balast).
1 metr bych fakt nedelal. I kdyz chces delat kridlo nedelene, udelas 2 poloviny a ty potom slepis, tak to resim u era, ktere dokoncuju, pracovni nazev je Stick a ma rozpeti 1,5 m. Par fotek ze stavby je zde. Min. letova hmotnost mi vypoctem prozatim vychazi na 750g.
_________________
kanál 69
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Mak
Člen RC Fógli


Registrace: 29.11. 2006
Příspěvky: 3356
Bydliště: Žarošice

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 2:24 pm    Předmět: Citovat

Pedro napsal:
Rozhodujici je plosne zatizeni, pro svah by melo byt vetsi nez 30g/dm2. Do silnejsi vetru se pak muze nakladat zatez (balast).
1 metr bych fakt nedelal. I kdyz chces delat kridlo nedelene, udelas 2 poloviny a ty potom slepis, tak to resim u era, ktere dokoncuju, pracovni nazev je Stick a ma rozpeti 1,5 m. Par fotek ze stavby je zde. Min. letova hmotnost mi vypoctem prozatim vychazi na 750g.

pedro co tam máš za profil?
_________________
... letadla a lodičky ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Pedro
Mazák
Mazák


Registrace: 8.12. 2007
Příspěvky: 191

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 2:27 pm    Předmět: Citovat

Tady jsem vyhrabal odkazy na ty planky.
_________________
kanál 69
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Zobrazit uživatelovy WWW stránky
Gris
Člen RC Fógli


Registrace: 18.12. 2006
Příspěvky: 623
Bydliště: Prace u Brna

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 4:53 pm    Předmět: aa Citovat

Dikec projdu si to, taky nekde musim vyhrabat definici co je to vlastne to plosne zatizeni.
_________________
Skylady, Arcus, K2, Easyglider
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu
Mak
Člen RC Fógli


Registrace: 29.11. 2006
Příspěvky: 3356
Bydliště: Žarošice

PříspěvekZaslal: so březen 01, 2008 6:50 pm    Předmět: Re: aa Citovat

Gris napsal:
Dikec projdu si to, taky nekde musim vyhrabat definici co je to vlastne to plosne zatizeni.

to je jednoduche spočitáš si plochu křídel a podeliš ji váhou letadla a ono ti vyjde kolik gramu je cca nakaždej decimetr čtvereční
_________________
... letadla a lodičky ...
Návrat nahoru
Zobrazit informace o uživateli Odeslat soukromou zprávu Odeslat e-mail
Zobrazit příspěvky z předchozích:   
Přidat nové téma   Zaslat odpověď    Obsah fóra RC Fógli -> Bezmotorové modely Časy uváděny v GMT + 1 hodina
Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Strana 1 z 5

 
Přejít na:  
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra.
Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru.
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru.
Nemůžete hlasovat v tomto fóru.


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Copyright © 2006-2022 MK RC Fógli Brno z.s.


Powered by Copyright © UNITED-NUKE. All Rights Reserved.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.10 sekund