Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.

Postřehy z řezání Extruporu (EPP)
Publikováno: Pátek, 08.02. 2008 - 20:53:50
Téma: Dílna


Než rovnou skočit do klasických konstrukčních letadel, tak jsem zvolil výrobu prvních strojů z Extruporu... Snadno se vyrobí a případné poškození snadno opraví

Pro řezání Extruporu jsem zvolil dvě řezačky. Nechci se příliš zabývat popisem zdrojů nebo regulace protože ty asi každý zvolí podle svých možností a schopností. První je řezačka "na písmeka na nástěnku", která se mně kdysi dostala do sklepa a nyní dobře posloužila.

Řezačka s dvoustupňovou regulací (3 a 6V/3A) drát - obyčejná ocelová struna původně na upoutané modely 0,4 mm. Ocelovou strunu je třeba častěji vyměňovat, ale zase jí je většinou dost. Rám je ze staré lupenkové pily a základová deska z pertinaxu. Do této řezačky bylo nutné předřadit odpor do série s drátem

Pila je vhodná na řezání Extruporu (EPP) od 3 do 50 mm, převážně plošných dílů a nejčastěji jsem řezal podle šablon z tvrdého výkresu (Neusiedler 160g). Výkresové šablony jsem vytiskl v tiskárně a patřičně opižlal. Tyto šablony nejsou vhodné pro mnohonásobné použití, ale pro výrobu několika kusů postačují.

Pro výrobu více prvků nebo prvků pokud možno přesných jsem dělal šablony z 2 mm překližky. Překližkové šablony mají obvodu odvrtané otvory 0,6 mm a jsou připevněné krejčovskýmí špendlíky. Část šablon z jednoho letadla

Pilu pro řezání prostorových dílů (křídla, trup) jsem okoukal na webu a je asi klasické konstrukce

Rámová pila PILANA 500 mm, odporový drát KANTHAL prům. 0,85 mm, odpor drátu 2,49 ohm/m. Zdroj s plynulou regulací napětí 1 - 20 V, 10 A. Plynulá regulace je výhodná pro nastavení potřebné teploty drátu. Řezy do 400 mm délky jsem převážně dělal při napětí 6 - 7 V a ten drát odhadem papal asi 6 - 7 A.

Křídlo se zúženým profilem jsem řešil opět překližkovými šablonami umístěnými na obou stranách křídla dle pomocných os. První řez nedopadl moc dobře, protože na koncích šablon mně drát sjížděl dolů a výsledek nebyl nic moc. Pak jsem udělal příložky (z odřezků překližky), které zabraňují "propadení" drátu na začátku a na konci řezu a pak už šlo všechno snadno.

Po odříznutí jedné poloviny křídla se odřezek připlácne zpět zajistí pomocí špendlíků, opět dají příložky a dořízne se druhá polovina křídla. Výsledek je pak už uspokojující.

Podobným způsobem jsem řezal i trup z bloků vyskládaných z Extruporu.

Po troše počátečních neúspěchů a hlavně seřízení teploty drátu obou pil je práce svižná a nejvíc času zabere výroba šablon. Ale výsledek stojí opravdu zato.Tento článek si můžete přečíst na webu Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.
http://www.rcfogli.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.rcfogli.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=81