Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.

Zabudování třípolohových přepínačů do kniplů vysílače Graupner MC 19
Publikováno: Neděle, 26.10. 2008 - 21:22:22
Téma: Dílna


    Graupner MC 19 je velmi kvalitní rádio s mnoha funkcemi ale má jednu nevýhodu: plně osazeno má nespočet spínačů které jsou nepřehledné při létání, kdy člověk nemá čas příliš často koukat na rádio. Padlo tedy rozhodnutí pořídit si spínače v kniplech, abych je v kritických situacích nehledal na vysílači.Vzhledem k tomu, že originální spínače do MC 19 a podobných radií stojí kolem 1500,- Kč za jeden - tedy 3000,- Kč za pár, tak jsem se rozhodl pro vlastní konstrukci a montáž. Navštívil jsem prodejnu s elektronickými součástkami a za cenu nepřesahující 20,- Kč koupil dva třípolohové přepínače. Z původních páček křížových ovladačů rádia jsem použil spodní kovové dříky, které jsou na jedné straně opatřeny závitem a na druhé tisícihranem a bylo by v domácích podmínkách obtížné je vyrobit. Požádal jsem otce, kterému tímto děkuji za technickou podporu, aby mi na soustruhu vytočil nové páčky kniplů a provrtal již zmíněné dříky.

Postup úpravy:

 

1)      Na soustruhu se vyvrtají otvory do původních páček tedy spodních dříků tak, aby se daly protáhnout 3 tenké dráty, které jsem po zkoumání a hledání nakonec vykuchal z kabelu od PC myši. Vodiče z tohoto kabelu jsou velice tenké a ohebné a hodí se na podobné účely.

2)      Nechal jsem vysoustružit nové páčky s vyvrtaným otvorem, tak aby se do nich vešly přepínače, které jsem zakoupil ve firmě GES za tuším 9,- Kč.

3)      Další částí bylo naletování drátů na přepínač, navlečení do  páčky a podlití tavnou pistolí, která zabezpečí nejen upevnění přepínače, ale i odizolování kontaktu tak aby nehrozil zkrat a náhodné sepnutí přepínače za letu.

4)      Další a velmi praktickou věcí je navlečení smršťovací bužírky na kniply a to ze dvou důvodu: jednak estetického, ale i praktického a to že se v zimě odizoluje prsty od kovových částí kniplů.

5)      Poslední částí práce je naletování dvou konektorů které jsou středovým kablíkem spojeny tak, že nula u každého konektoru je sletována v jeden kontakt a plusové kablíky jdou do svých správných pozic.

 

    Tuhle úpravu používám už nejméně 4 měsíce jak na letadlech, tak na lodích a zatím vše funguje stoprocentně a ku mé spokojenosti (většinou používám na brzdící konfigurace, na termický profil, nebo dvojí výchylky ).

 

Letu zdar! MakTento článek si můžete přečíst na webu Modelářský klub RC Fógli Brno z.s.
http://www.rcfogli.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.rcfogli.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=96