A6M2 Zero

3D tisk a vše kolem něj
Odpovědět
Uživatelský avatar
liberk
Člen RC Fógli - moderátor
Příspěvky: 199
Registrován: 26 dub 2022 21:53
Bydliště: Brno-Líšeň

A6M2 Zero

Příspěvek od liberk »

Několik let mám doma 3D tiskárnu na které už jsem vytiskl skoro vše, co se dalo. Od blbinek do domácnosti, přes hračky pro vnučku, až po auta od https://3dsets.com/ a něco málo i na lodě (doplňky, nástavbu na remorkér). Ale na letadla jsem si netroufl. Nenašel jsem vhodné modely a taky jsem měl strach z odolnosti a hlavně váhy. Před nějakou dobou jsem narazil na českou firmu https://3dlabprint.com/ . Nabízí plno modelů letadel a hlavně speciální filament na bázi PLA - PolyLight, který má unikátní vlastnosti. Při tisku při určité teplotě začne pěnit (nabývat na objemu), z čehož vyplývá, že vytištěný model je asi o polovinu až dvě třetiny lehčí a přitom je dost pevný a hlavně pružný. Vedlejším efektem je velice malá spotřeba materiálu (z jedné špulky filamentu až 4 letadla). Koupil jsem si kombo modelu A6M2 Zero s filamentem https://3dlabprint.com/shop/a6m2-zero-pack1/ (tehdy za ještě menší peníze než chtějí teď) a pustil se do tisku. Tiskne se z toho dobře, v podstatě jako z PLA. Měl jsem strach z nastavení, ale komponenty modelu mají v sobě správné nastavení, takže stačilo jen upravit driver pro mou tiskárnu. Model se tiskne v podstatě jen jednou vrstvou (je dostatečně silná) v režimu jako "váza".
Všechno jsem vytiskl a teď se pouštím do slepování jednotlivých dílů. Lepí se to taky jednoduše - vteřiňákem a aktivátorem. Příručku mají stručnou, ale na youtube jsou podrobná videa s montáží, takže je to brnkačka. Přikládám nějaké fotky vytištěných dílů a detailní struktury výtisků.
Jak to složím, tak sem zase něco postnu.
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
Zero A6M2 - 3D, Multiplex Funracer, Durafly Tundra, Katana S30e Sebart, ION Neo, ION, SuperZoom 3, DogFighter, BeEvolution, Delta Wing JET
2 remorkéry na TT, rychlík Marlin600, 3D auta od 3DSETS.COM
Uživatelský avatar
Bořík
Příspěvky: 49
Registrován: 27 dub 2022 08:30

Re: A6M2 Zero

Příspěvek od Bořík »

Viděl jsem v prodejně u Reicharda nějaké výtisky Pipera a byl jsem opravdu dost překvapený, že ten filament je docela lehký a pevný. Balza to sice není, letadlo vychází pořád těžší, než z balzy, ale už se rozdíly srovnávají a snad časem ten tisk dožene balzovou stavbu. Přece jenom ten tisk má některé výhody, kde se stavba klasickou technologií těžko dá použít - hlavně, co se týká detailů.
Uživatelský avatar
liberk
Člen RC Fógli - moderátor
Příspěvky: 199
Registrován: 26 dub 2022 21:53
Bydliště: Brno-Líšeň

Re: A6M2 Zero

Příspěvek od liberk »

Máš pravdu, je to docela lehké. Porovnával jsem osazené křídlo 2 servama od Funracera (92 cm, z Elaporu) a toho Zera (100 cm) a křídlo Zera je dokonce o něco málo lehčí ;)
Zero A6M2 - 3D, Multiplex Funracer, Durafly Tundra, Katana S30e Sebart, ION Neo, ION, SuperZoom 3, DogFighter, BeEvolution, Delta Wing JET
2 remorkéry na TT, rychlík Marlin600, 3D auta od 3DSETS.COM
Uživatelský avatar
liberk
Člen RC Fógli - moderátor
Příspěvky: 199
Registrován: 26 dub 2022 21:53
Bydliště: Brno-Líšeň

Re: A6M2 Zero

Příspěvek od liberk »

Tak je hotovo, Zero je sestavené a osazené. Materiál PolyLight mě příjemně překvapil, jak je pružný a více odolný jak klasické PLA. Je z něj prakticky celé letadlo, kromě černé haubny, výztuh křídel (malé trojúhelníčky vlepené do spojnice křídel) a táhla ovládajícího zabudovanou výškovku, které jsou z PLA.
Celý drak letadla včetně veškeré výbavy, pouze bez baterky, váží 450g. Baterku ještě nemám, dám tam 3s 1300 mAh, která váží cca 100g, takže dohromady cca 550g, což je dobrá váha. Nebude to létající cihla :D
Dle doporučení jsem éro osadil motorem 2830 (1100 kv), reglem 30A (radši víc), 2x servy do křidélek HXT900 a na výškovku o trochu silnějším Emax ES09A. Motor jsem osadil vrtulí APC 9x6 s níž dává (měřeno na stole) na max. 21A, cca 235W, na 1/2 plynu cca 7A, cca 75W, což jsou myslím na tak lehké letadlo dostačující parametry.
Letadlo jsem nemusel barvit, protože jedna verze létala takhle šedá, jen s červenými "puntíky", které jsem na něj stříknul. Nakonec tohle není žádná replika, ale jen letadlo připomínající Zero. Hlavně aby to letělo ;)
Plánuji to otestovat až budu na letišti ještě s někým, protože na první let budu potřebovat, aby mně to "hodil". A pak se uvidí :lol:
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
05.jpg
06.jpg
Zero A6M2 - 3D, Multiplex Funracer, Durafly Tundra, Katana S30e Sebart, ION Neo, ION, SuperZoom 3, DogFighter, BeEvolution, Delta Wing JET
2 remorkéry na TT, rychlík Marlin600, 3D auta od 3DSETS.COM
pavel
Člen RC Fógli
Příspěvky: 78
Registrován: 28 dub 2022 07:58

Re: A6M2 Zero

Příspěvek od pavel »

Paráda, jen mě tam nějak očím nelahodí to uchycení křídla gumou.. ale zas to má svýý..
Uživatelský avatar
liberk
Člen RC Fógli - moderátor
Příspěvky: 199
Registrován: 26 dub 2022 21:53
Bydliště: Brno-Líšeň

Re: A6M2 Zero

Příspěvek od liberk »

Máš pravdu, taky mě to moc nenadchlo, ale holt to mají takhle zkonstruovaný. A moc jinak by to ani chytnout nešlo - buď napevno s trupem nebo takhle. To jak některé modely bývají chyceny šrouby by tady moc nešlo, protože je to moc měkký materiál a dost to celé pruží. Když chytneš to letadlo za trup, tak se v tom místě pod prsty prohne, ale jak je pružné, tak se to po oddělání prstů zase vrátí zpět ;)
Zero A6M2 - 3D, Multiplex Funracer, Durafly Tundra, Katana S30e Sebart, ION Neo, ION, SuperZoom 3, DogFighter, BeEvolution, Delta Wing JET
2 remorkéry na TT, rychlík Marlin600, 3D auta od 3DSETS.COM
Uživatelský avatar
liberk
Člen RC Fógli - moderátor
Příspěvky: 199
Registrován: 26 dub 2022 21:53
Bydliště: Brno-Líšeň

Re: A6M2 Zero

Příspěvek od liberk »

Tak v sobotu 17.6. proběhl zálet. Tak pozdě proto, že jsem potřeboval jsem někoho, kdo mě to éro poprvé hodí, abych se mohl soustředit na start. A dříve jsem byl na letišti vždycky sám. Každopádně mě Zero velice mile překvapilo. Že to poletí, jsem tak nějak předpokládal, ale že to poletí jak "po kolejích" a bez jakéhokoliv trimování (všechny plochy v nule), tak to jsem nečekal. Mám z toho velice dobrý pocit. Takže musím pochválit firmu https://3dlabprint.com/ za perfektně zpracovaný model.
A jelikož mně ještě zbyla hromada jejich filamentu, tak předpokládám, že si v budoucnu zas od nich něco vytisknu.
Foto ze záletu nemám, nikdo mě u toho nevyfotil ;)
Zero A6M2 - 3D, Multiplex Funracer, Durafly Tundra, Katana S30e Sebart, ION Neo, ION, SuperZoom 3, DogFighter, BeEvolution, Delta Wing JET
2 remorkéry na TT, rychlík Marlin600, 3D auta od 3DSETS.COM
Odpovědět